انجام چند کار همزمان ذهنی به مغز آسیب می زند.

شاید شنیده باشید که انجام دادن چند وکار و وظیفه ذهنی همزمان یا چند کارگی می تواند مشکل ساز باشد. مطالعات تازه نشان می دهد که این کار عملکرد شما را نیز با مشکل روبرو می کند و حتی ممکن است به مغز هم آسیب بزند.

پژوهش های انجام شده در دانشگاه استنفورد نشان داده که بازده و عملکرد شما هنگام انجام چند کار همزمان کمتر از بازدهی شما در هنگامی است که تنها به یک کار مشغول هستید.

پژوهشگران همچنین دریافتند که کسانی که مرتبا با جریانی از اطلاعات روبرو هستند نمی توانند به خوبی کسانی که یک کار انجام می دهند روی کارشان توجه داشته باشند و یا این اطلاعات را به یاد بیاورند و یا اینکه توجهشان را از کاری به کار دیگر متمرکز کنند.

یک مهارت ویژه؟

اما درباره کسانی که توانایی و موهبت انجام چند کار همزمان دارند چه؟ پژوهشگران استنفورد همچنین گروهی از کسانی را که تمایل به چندکارگی داشته اند بر اساس تمایل آنها به انجام کارهای همزمان و باورشان به اینکه این ویژگی بر کارکرد آنها تاثیر خوبی دارد با هم مقایسه کردند. آنها دریافتند کسانی که بیش از اندازه کارهای همزمان را انجام می دهند(و باور دارند برایشان سودمند است) در واقع برای انجام همزمان کارها عملکردشان بدتر از کسانی بود که دوست داشتند در یک زمان تنها روی یک چیز کار کنند. چندکاره ها به این دلیل بد کار کرده اند که آنها در سازماندهی کردن فکر خود و پالایش و فیلتر کردن اطلاعات غیرمرتبط کارکرد خوبی نداشتند. همچنین آنها در عوض کردن مرکز توجهشان از روی یک وظیفه به کار و وظیفه ای دیگر آهسته بودند و کند عمل کردند.

چند کار همزمان بازده و عملکرد شما را کاهش می دهد چون مغز تنها می تواند روی یک چیز به خوبی در یک زمان تمرکز کند نه روی چند موضوع. هنگامی که شما تلاش می کنید تا دو یا سه کار را با هم اجرا کنید مغز شما کارش را به درستی در این راه انجام نمی دهد و ظرفیت آن را نخواد داشت و باید منتظر عواقب و ضررهای آن باشید.

چند کار همزمان ضریب هوشی را پایین می آورد.انجام کارهای همزمان

تحقیق ها همچنین نشان می دهد که انجام چندین وظیفه همزمان علاوه بر کاهش سرعت و چالاکی ذهن شما می تواند ضرب هوشی(آی کیو IQ) شما را نیز کم کند. یک پژوهش در دانشگاه لندن نشان می دهد که در شرکت کنندگانی که همزمان تمایل به چندین کار به صورت همزمان دارند میزان ضریب هوشی به اندازه کسی که ماریجوانا استفاده کرده باشد و یا کسی که همه شب را نخوابیده باشد پایین می آید. آی کیو به اندازه پانزده امتیاز در مردانی که کارهای همزمان انجام داده اند کم می شود. به اندازه ضریب هوشی یک کودک هشت ساله!

بنابراین اگر در آینده وقتی همزمان هم در یک جلسه بودید و هم می خواستید که به رییس خود ایمیل بفرستید شاید بشود که این کار را به یک کودک هشت ساله واگذار کنید برایتان بفرستد.

آسیب مغزی بر اثر کارهای همزمان

زمان درازی باور بر این بود که اختلال های شناختی که بر اثر چنکارگی همزمان به وجود می آید به صورت موقتی باشد اما پژوهش ها چیز دیگری نشان می دهد. پژوهشگران دانشگاه ساسکس در بریتانیا مدت زمانی را که افراد مورد آزمایش داشتند در یک هنگام با دو دستگاه کار می کردند(مانند پیامک زدن هنگام تماشای تلویزیون) با اسکن های ام آر آی (MRI) مغز آنها مقایسه کردند دریافتند که آنها فعالیتهای مغزی کمتری در بخش مشخصی از مغزشان که مسئول شناخت و کنترل احساس است داشتند. به هرحال پژوهش بیشتری نیاز است تا دریابیم که این موضوع آیا علاوه بر این آسیبها می تواند مستقیم آسیب فیزیکی هم به مغز بزند.

برگرفته از آقای Travis Bradberry از مجله فوربس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *